Štěpán
» Sociální revue
PŘÍSPĚVEK NA ZVLÁŠTNÍ POMŮCKU - pokyny a postupy
Poskytuje se jen osobě, která má příjem nižší než 8násobek životního minima jednotlivce nebo životního minima společně posuzovaných osob. Spoluúčast osoby činí 10 % z ceny zvláštní pomůcky, nejméně však 1 000 Kč. Žádá-li osoba opakovaně o příspěvek na různé zvláštní pomůcky v ceně do 24 00 Kč, lze tento příspěvek poskytnout, i když příjem osoby a příjem osob s ní společně posuzovaných přesahuje výše uvedený násobek životního minima (případ vhodný zřetele).
Řízení se zahajuje podáním žádosti na tiskopisu předepsaném Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV). Formulář ve formátu PDF je opět dostupný na webových stránkách MPSV.
Pokud žadatel/ka nemá dostatek finančních prostředků ke spoluúčasti, může krajská pobočka ÚP (úřadu práce) určit nižší míru spoluúčasti, s přihlédnutím k míře využívání zvláštní pomůcky, k příjmu žadatele/žadatelky a příjmu osob společně posuzovaných. Přihlédnuto může také být (ne vždy) k celkovým sociálním a majetkovým poměrům. Minimální spoluúčast je vždy stanovena ve výši 1 000 Kč.
Dle nové právní úpravy je možné žádat o příspěvek i na pomůcku, která již byla pořízena, avšak s omezením maximálně 12 měsíců od jejího zakoupení.
- Maximální výše příspěvku na zvláštní pomůcku činí 350 000 Kč
- Součet vyplacených příspěvků na zvláštní pomůcku nesmí v 60 kalendářních měsících po sobě jdoucích přesáhnout částku 800 000 Kč.
Seznam druhů a typů zvláštních pomůcek, na které je dávka určena, je obsažen ve MPSV ze dne 29.11.2011, (č. 388/2011 Sb.). Příspěvek se poskytuje i na pomůcku, která ve vyhlášce uvedena není, a to za podmínky, že jí krajská pobočka ÚP považuje za srovnatelnou s některou z pomůcek, která ve vyhlášce uvedena je.
Povinnosti žadatele:
Žadatel je ze zákona povinen podrobit se lékařskému vyšetření svého zdravotního stavu dle pokynů okresní či České správy sociálního zabezpečení, předložit žádané lékařské zprávy, které jsou významné pro vypracování posudku, popř. poskytnout jinou žádanou součinnost za tímto účelem.
Přílohy:
- doklad o výši příjmu žadatele o dávku
- doklad o výši příjmu společně posuzovaných osob v rozhodném období (kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu měsíci, ve kterém byla podána žádost)
Doporučené přílohy:
- zpráva odborného lékaře dokládající zdravotní stav, který odůvodňuje žádost o konkrétní pomůcku (zpráva odborného lékaře)
- doklad osvědčující (předpokládanou) cenu zvláštní pomůcky
Úřad práce je povinen rozhodovat bez zbytečných odkladů, nelze-li rozhodnout bezodkladně, pak do třiceti dnů (lhůtu lze prodloužit). Lhůta je pozastavena (neběží) při přerušení řízení na dobu, po kterou okresní správa sociálního zabezpečení posuzuje zdravotní stav žadatele o příspěvek, jehož žadatelem je příslušné pracoviště ÚP.
Proti nepravomocnému rozhodnutí Krajské pobočky ÚP je možné se odvolat přímo na MPSV, a to do 15 dnů od oznámení rozhodnutí.
Příspěvek je možné čerpat prostřednictvím karty sociálních systémů (platební funkce karty), převodem na příjemcem určený platební účet nebo v hotovosti. Žadatel si zvolí sám, jaký způsob mu nejvíce vyhovuje.
Kdo má nárok požádat o příspěvek na zvláštní pomůcku:
- ten, kdo má těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí,
- ten, kdo má těžké sluchové postižení,
- ten, kdo má těžké zrakové postižení,
Neopomenutelnou podmínkou je, že postižení musí mít charakter dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, který dle poznatků lékařské vědy trvá či má trvat déle než jeden rok.
Podmínkou pro poskytnutí příspěvku na zvláštní pomůcku dále je, že:
- Osoba je starší 3 let pro žádost o příspěvek na motorové vozidlo či úpravu bytu.
- Stáří 15 let pro žádost o vodicího psa - Novinkou je stanovená podmínka poskytnutí příspěvku na pořízení vodicího psa v případě, že fyzická či právnická osoba, která psa vycvičila a předala, je členem mezinárodní organizace sdružující výcvikové školy.
- Pro ostatní pomůcky je podmínkou osoba starší 1 roku.
Zvláštní pomůcka není zdravotnickým prostředkem[1] a musí osobě umožňovat sebeobsluhu nebo sloužit (dopomáhat) k realizaci pracovního uplatnění, k přípravě na budoucí povolání, k získávání informací, vzdělávání anebo ke styku s okolím. Nesmí jít o zdravotnický prostředek, který nebyl osobě uhrazen z veřejného zdravotního pojištění nebo zapůjčen zdravotní pojišťovnou z důvodu nedostatečné zdravotní indikace.
Doplňující informace:
Životní minimum jednotlivce pro rok 2012 - 3 410 Kč (osminásobek je 27 280 Kč).
Životní minimum dvou zletilých osob pro rok 2012 - 5 970 Kč (osminásobek je 47 760 Kč).
[1] plně hrazen z veřejného zdravotního pojištění anebo je osobě zapůjčen příslušnou zdravotní pojišťovnou
Zdroj: MPSV,
Zpracovala: Lenka Žáčková