Albert
» Magazín
Hlavní výhru za první místo v projektu Anděl mezi zdravotníky 2021 převzal z rukou ředitele soutěže Davida Novotného vítěz MUDr. Patrice Awonseba Baba Musah – gynekolog a porodník z ÚPMD v Podolí. Klíčky od luxusního vozu Kia Ceed na jeden rok předal Milan Štědra, výkonný ředitel společnosti Autobond Group a.s.
Ne jeden, ale hned dva charitativní kalendáře nadačního fondu ČESKÝ MOZEK pokřtily známé osobnosti v restaurantu na pražském Střeleckém ostrově. První kalendář nafotila dvanáctka oblíbených zpěváků a druhý dvanáctka známých herců. Za aparátem v obou případech stál známý fotograf Jakub Ludvík. Ředitelka nadačního fondu Valentina Armandi je nesmírně vděčná umělcům, kteří ji podpořili a podporují i nadále. Slíbila, že bude ve svém úsilí pokračovat dál, protože „Pomáhat je normální“
Proběhl již 15. ročník tradičního charitativního projektu Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou. Byť se jednalo o velmi minimalistickou formu této akce, která navíc probíhala za velmi přísných hygienických opatření proběhla i v letošním roce částečně online formou, emoce a radost jsou patrné z každé dětské tváře.
Máme za sebou Mezinárodní nekuřácký den (18.11. 2021). Národní linka pro odvykání 800 350 000 (NLO) při této příležitosti zveřejnila interní statistická data, znázorňující ochotu Čechů bojovat se závislostí nejen na tabáku během globální pandemie. Vyplývá z nich, že vůle odvykat slábla v obdobích, kdy COVID akceleroval. V covidově klidnějších měsících naopak poptávka rostla. Dle souhrnných údajů za rok 2020 kouří v ČR cca čtvrtina obyvatel. Z toho skoro dvojnásobek představují muži.
Producent a režisér Petr Jákl se ve svém životě pracovně setkal s celou řadou významných hereckých osobností, na které bude vzpomínat celý život. Pro některé byl skvělým parťákem, pro jiné přítelem. Jedno setkání přeci jen považuje za výjimečné. Zkuste si tipnout, kdo na českého režiséra nezapomenutelně zapůsobil? Nebudeme vás napínat, už titulek napovídá, o koho asi jde, i když ten může být úmyslně zavádějící…
Skokový růst cen elektřiny a plynu pro občany v řádu desítek procent, který způsobil mimo jiné pád významných poskytovatelů energií, zvyšuje naléhavost posílení energetické soběstačnosti a využití obnovitelných zdrojů. Hlavní město už v září rozhodlo o zahájení přípravy vybudování pražské sluneční elektrárny, kterou budou postupně tvořit tisíce malých decentrálních zdrojů obnovitelné elektřiny.
Odkrýt nelítostné podmínky českých chovů zvířat se rozhodli tvůrci celovečerního dokumentárního filmu SVĚDECTVÍ. Tři roky a z velké části pomocí skrytých kamer natáčeli ve více než 100 tuzemských chovech ve všech 14 krajích. Film zaznamenává živoření zvířat od narození až po smrt. Vznikl tak zcela jedinečný a komplexní obraz strádání tzv. hospodářských zvířat v České republice, který se dosud nikomu nepodařilo natočit.
Nestává se často, aby středem pozornosti na večírku byla neznámá bylinka. Jejím domovem jsou tropické asijské země. Už před nějakým časem vstoupila do cesty někomu, kdo nečekal, že se stane jeho součástí. Do Čech ji přivezl Rostislav Janků, kterého společnost spojuje s modelingovou agenturou a ani netušila, že má novou favoritku! Do cesty mu totiž vstoupila Právenka latnatá, kterou nyní dodává na český trh v podobě potravinového doplňku IMUNworld.
Nadace Tipsport podpoří prostřednictvím speciálního grantu ve výši jednoho milionu korun výsadbu stromů a obnovu zeleně v oblastech postižených přírodní katastrofou na konci června letošního roku. Grantová výzva s názvem Obnova zeleně na jižní Moravě je určena obcím, neziskovým subjektům vykonávajícím veřejně prospěšnou činnost v oblasti ochrany životního prostředí či příspěvkovým organizacím, které působí především na území a v blízkém okolí tornádem zasažených obcí
Videoklip ke skladbě „Nikdy nejsi sám“ byl vypuštěn do světa v sobotu 2. 10. 2021, symbolicky na Mezinárodní den nenásilí. Nestalo se tak náhodou, videoklip a celá skladba hudebníka Tokhiho si v rámci projektu „Chraň svůj svět“ klade za cíl upozornit na špatné mezilidské vztahy mezi dětmi, které jsou často ovlivněny sociálními sítěmi a anonymitou na internetu. Velkým problémem je násilí páchané na dětech, kyberšikana a šikana vůbec.
Jedním z dalších počinů nadačního fondu ČESKÝ MOZEK a jeho projektu ČESKÉ SRDCE je akce „Děti pomáhají dětem“. Trička, šaty, tašky, šátky jsou vyrobené z látky, jejichž výtvarný motiv vytvářejí sami děti. Výtěžek z prodeje jde na pomoc dětem s nějakým zdravotním postižením. Známé osobnosti, které projekt podpořily, prozradily, jaký motiv na látku by navrhly ony.
Nakladatelství Vyšehrad vydalo autobiografické dílo novináře Tomáše Etzlera Novinářem v Číně. Kniha mapuje dekádu jeho života v Asii, kde působil sedm let jako stálý zpravodaj České televize v Číně a tři roky na volné noze v Hongkongu. V říjnu 2006 vystoupil v Pekingu a Čínu téměř neznal. „Překvapila mě především, jako pravděpodobně každého, kdo navštíví Peking poprvé, gigantičnost toho města a jeho robustnost. Nesmírně mě zpočátku nadchla energie Pekingu, tempo, kterým fungoval, jakým se tam stavělo nebo žilo,“ popsal své první setkání se zemí, kde během následujících let připravil stovky reportáží a zažil řadu silných příběhů.
Zámek ve Žďáru nad Sázavou není pouze oblíbeným turistickým cílem, ale také místem, kde se už od 13. století kontinuálně věnují udržitelnému hospodaření v okolních lesích nebo rybnících. Zámečtí organizátoři zde již počtvrté připravili den, který patří přírodě, celospolečensky diskutovaným ekologickým tématům i lidské tvořivosti. Vodní ateliéry, pokusy s vodou, hra na skleněnou harfu nebo odborná konference pro veřejnost. To je jen stručný výčet z „vodního“ programu Dne venkova, který se zde uskuteční v sobotu 25. září.
Ačkoli si na nedostatek práce nebo vedlejších aktivit známá kardioložka a epidemioložka Věra Adámková stěžovat nemůže, přesto si najde čas na besedy s lidmi, kteří mají zájem o informace týkající se zdraví. Jednou jde o prevenci, jindy o informovanost skupin lidí s určitým druhem onemocnění. Naposledy sympatická lékařka věnovala svůj čas sportovcům pražské Dukly.
Dobrých projektů zaměřených na chov hospodářských zvířat, zemědělství a péči o krajinu není příliš, ale pokud byste stáli o dobrý typ, pak se rozhodně vydejte na naučnou stezku na výstaviště v Brně. Můžete se se svými dětmi zapojit do projektu Zemědělství žije!, za kterým stojí Zemědělský svaz České republiky.
Letošní 12. ročník Dne Dyslexie slaví děti jen v České republice. Umělkyně Alena Kupčíková, která tento den založila, otevírá letošní workshopy s otázkami. Je dyslexie velký problém nebo je to dar? Lze ji nějak uchopit a žít s tímto znevýhodněním? Jak na to? Žije společnost s předsudky, že dělat pravopisné chyby je vizitkou hlupáka? Den je otevřený všem, bez ohledu na věk či vzdělání. Děti nebo i dospělí, kteří prošli a procházejí školou mnohdy s velkou úhonou na duši hledají pomoc. Den Dyslexie jim může ukázat jak na všechny DYS, ať už je to psaní (dysgrafie), čtení (dyslexie), počítání (dyskalkulie), porucha řeči (dysfázie) nebo známé ADHD.
Jak nečekaně se může zvrtnout pečlivě plánovaná rodinná oslava narozenin, bude vyprávět film Přání k narozeninám. Zdánlivě nevinná lež je ale zásadní chybou, která spustí lavinu nečekaných událostí, a tak se celá velká rodina namísto poklidné oslavy kulatin ocitne na cestě, kdy jedna nepředvídatelná situace stíhá druhou. Režisérka snímku Marta Ferencová má za sebou divácky úspěšné filmy: Všechno nebo nic nebo Příliš osobní známost. Štáb točil v průběhu letošního léta. Volně navazuje na film Přání Ježíškovi, který vstoupí do kin 11. listopadu.