» Magazín

PRAŽSKÝ PALÁC YMCA SLAVÍ DEVADESÁTINY A ZVE NA OSLAVU

PRAŽSKÝ PALÁC YMCA SLAVÍ DEVADESÁTINY A ZVE NA OSLAVU

Architektonický skvost v centru Prahy - Palác YMCA v ulici Na Poříčí 12 - oslaví koncem dubna už své devadesáté narozeniny. Při této příležitosti uspořádá v sobotu 28. dubna od 10 do 12 hodin slavnostní Den otevřených dveří. Návštěvníci se seznámí mimo jiné se zajímavostmi, architekturou a historií Paláce. 


Chybět nebudou komentované prohlídky a také vzpomínky pamětníků, mezi něž patří i herec Jan Přeučil, který v Ymce trávil v poválečném období svoje šťastná klukovská léta. Slavnostní zahájení začne v 10 hodin v tělocvičně s unikátní klopenou běžeckou dráhou, kde trénovaly i slavné české gymnastky Věra Čáslavská a Eva Bosáková. 

Vedle Jana Přeučila vystoupí také Radovan Lipus, režisér a autor cyklu České televize o „šumných městech“, a svůj příspěvek přidá i kunsthistorik a znalec architektury Jakub Potůček. Akce je pro veřejnost zdarma, pořadatelé však kvůli kapacitě doporučují registraci předem na jednatel@palacymca.cz

Oslavy budou pokračovat formou komentovaných prohlídek: zájemci se projedou se páternosterem, jedním z nejstarších výtahů tohoto typu v Praze, a uvidí původní nákresy a plány architekta Eduarda Hniličky, který Palác, postavený ve slohu moderního klasicismu, projektoval. A zavítají i do míst, která jsou běžně nepřístupná. „Vedle pozoruhodné strojovny páteru je to zejména plochá střecha sedmipatrového domu, kde se kdysi hrál basket a odkud je krásný výhled na Prahu. A zde bude čekat překvapení – k narozeninám Paláce tu budeme vypouštět devadesát balónků,“ říká ředitelka Paláce YMCA Petra Otřísalová.

Nevšední kouzlo domu Na Poříčí 

Palác YMCA byl slavnostně otevřen téměř na den přesně před devadesáti lety, 27​. dubna 1928. Budova je dílem Eduarda Hniličky, jednoho z tvůrců prvorepublikové Prahy, který patřil ke generaci architektů moderního klasicismu. Architekt zde odvážně využil celou řadu nejmodernějších materiálů, jako byl železobeton, asfalt, sklobeton, korek nebo průhledné skleněné dlaždice neboli luxfery, které současně prosvětlují podlahy i stropy. Dům sloužil původně jako ubytovna pro mladé svobodné muže. Ti zde obývali celkem 170 ložnic s 300 lůžky. Zároveň zde sídlilo ústředí organizace YMCA v Československu, pražská YMCA a centrum aktivit pro tělesný a duševní rozvoj mládeže. V podkroví byly klubovny pro mládež, na střešní terase pak stálo unikátní hřiště pro míčové hry, v mezaninu se nacházely kanceláře, kavárny, chlapecké klubovny a také tělocvična 30×13 metrů s běžeckou dráhou na visuté galerii. V přízemí byla otevřena kavárna s okny do ulice, bar, knihovna a čítárna.

Dole v suterénu byla velká jídelna a plovárna s bazénem, který zde funguje dodnes.

​Sedmipatrová polyfunkční památkově chráněná budova si své nenapodobitelné kouzlo zachovala až do dnešních časů. Organizace YMCA - nacisty a později i komunisty zakázaná - ji získala zpět po roce 1989. Nyní je v ní sídlo pražské, české i evropské Ymky. Zároveň tu funguje sportovní centrum s posilovnou, tělocvičnou, saunou a bazénem. „Pro veřejnost je tu otevřena také krásná restaurace ve stylu art deco s jedinečnými vysouvacími okny. Sídlí tu i mateřská školka rodinného typu, intenzivně se využívají také čtyři přednáškové sály. A na zdejší dobré adrese si rády pronajímají kanceláře různé firmy a organizace. Každý, kdo využívá některou ze služeb Paláce, tím přispívá na práci s dětmi a mládeží,“ vypočítává přednosti jedinečné pražské budovy její ředitelka Petra Otřísalová.

Víte, že…

YMCA, nejstarší a největší mládežnická organizace na světě, vznikla jako Křesťanské sdružení mladých mužů v 1844 v Anglii a v současné době má 58 milionů členů.

V České republice má YMCA 26 místních sdružení.

Mateřská školka v Paláci YMCA probouzí u dětí v duchu ymkařské tradice zájem o sport a přátelské vztahy v duchu vzájemné pomoci a fair play. Nejde o výkonnostní sportování, ale o sport provozovaný společně a s radostí. Školka také celoročně využívá vše, co jí sedmipatrová budova nabízí: vedle tělocvičny především bazén a saunu.

Páternoster obsluhuje šest​ podlaží. V šachtě obíhá 16 kabinek rychlostí 0,25 metru za sekundu pomocí elektromotoru ČKD o výkonu 7,5kW. V jednom směru kabina překoná převýšení 19,79 metru.

Při rekonstrukci Paláce se ve studni, která napájí bazén, našly busty E. Beneše a T.G. Masaryka od Jany Štursy, jednoho ze zakladatelů českého moderního sochařství.  Pravděpodobně je tu někdo ukryl před nacisty anebo před komunisty – oba režimy totiž organizaci YMCA zakázaly.

V návštěvnické knize Paláce YMCA je i originální podpis Edvarda Beneše.

Více informací naleznete na www.palacymca.cz

Foto: Podoba přízemí v roce 1928



Copyright © 2024 SPONTIS A-PRIORI
Programming FOLDINA.cz