Kateřina
» Magazín
SANEP: NEDŮVĚRA VE VLÁDU SE PROHLUBUJE, LIDÉ NADÁLE POŽADUJÍ PŘEDČASNÉ VOLBY
Praha 28. dubna (PROTEXT) - Nedůvěra v koaliční vládu Petra Nečase se navzdory jednání vládní koalice, které vyústilo v deklaraci o pokračování koaličního projektu a personální změny na postu ministra vnitra a dopravy, nadále prohlubuje. Vládnímu kabinetu totiž důvěřuje pouze pětina domácí populace. Ukazuje to exkluzivní průzkum společnosti SANEP, který dále poukazuje na skutečnost, že většina veřejnosti nepovažuje vládní krizi za ukončenou a nadpoloviční část široké veřejnosti nadále sdílí názor, že jediným možným řešením aktuální politické situace je konání předčasných voleb.
Míru nespokojenosti s děním ve vládním kabinetu Petra Nečase dokládá i mínění většiny veřejnosti, že doznívající dubnová krize nebyla poslední. Tento převládající názor pak navazuje na většinovou nedůvěru v možné vládnutí koaličního kabinetu po celé jeho volební období. Z aktuálního průzkumu společnosti SANEP rovněž vyplývá, že Češi vedle nejvíce preferované demise celé vlády volají po jednoznačném oddělení politické a podnikatelské sféry a dodržování presumpce viny u všech členů vlády, kteří čelí obvinění či podezření z korupce. Lze tak říci, že celková nespokojenost veřejnosti s děním ve vládním kabinetu, která nabývá alarmujících rozměrů, vychází jak z informací, které poukazují na prorůstání soukromé sféry vlivu do vrcholné politiky, tak z postojů některých vládních činitelů ke kauzám, v nichž sami figurují. Není rovněž bez zajímavosti, že nejmenší důvěře se z vládních stran těší ODS. Z výsledků exkluzivního průzkumu společnosti SANEP lze jednoznačně vyvodit, že koaliční dohoda vládních stran a personální obměny ve vládním kabinetu nejsou pro občany garancí plnohodnotného fungování středopravicové vládní koalice ODS, VV a TOP 09. Koaliční vláda se tak potýká se ztrátou důvěry, která se ocitá na samotném dně, a je otázkou, zda je v této situaci možné ztracenou důvěru veřejnosti získat zpět.
Exkluzivní internetový on/off-line průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 21. - 26. dubna 2011 na vybrané skupině 12.639 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 200 tisíc registrovaných uživatelů 26.244 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
Dvě třetiny respondentů (66,7%) nepovažují dubnovou vládní krizi za překonanou, a to navzdory nové koaliční dohodě a následným personálním změnám na postech ministra vnitra a dopravy.
Drtivá většina dotázaných (86,9%) je pak přesvědčena, že dubnová vládní krize nebyla poslední.
Nynější vládní kabinet pod vedením Petra Nečase je nedůvěryhodný v souhrnu pro 70% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace. Koaliční kabinet pak má v souhrnu důvěru pouze u 20,6% dotázaných. Historické minimum důvěryhodnosti stávající vlády tak jednoznačně odráží pocity a nálady veřejnosti v souvislosti s řadou kauz, které provází doznívající vládní krizi.
S ohledem na aktuální společenskou animozitu vůči vládním stranám a politikům není s podivem, že dle názoru 62,7% dotázaných nynější vláda vedená Petrem Nečasem skončí ještě před koncem svého volebního období.
Většina respondentů (31,7%) se domnívá, že jedinou možností, prostřednictvím které by mohla stávající středopravicová vláda opětovně získat nadpoloviční důvěru občanů, je podání demise celé vlády. Znovuzískání důvěry by pak dle 18,8% dotázaných napomohlo jednoznačné oddělení politické a podnikatelské sféry, včetně dodržování presumpce viny všech členů vlády. Odvolání ministrů, jež figurovali nebo figurují v různých kauzách (např. Alexandr Vondra nebo Miroslav Kalousek) by pomohlo obnovit důvěru vládnímu kabinetu dle mínění 10,8% respondentů. Znovuzískání důvěry pak s realizací předvolebních slibů vlády spojuje 9,9% dotázaných. Stálou důvěru středopravicové vládní koalici vyjadřuje 6,9% respondentů. Odvolání ministrů Miroslava Kalouska a Alexandra Vondry by pomohlo ke znovuobnovení důvěryhodnosti vládě v případě 4,8% dotázaných. Variantu odvolání pouze ministra financí Miroslava Kalouska podporuje 3,5% dotázaných. Možnost vlády ODS a TOP 09 za podpory ČSSD podporuje 2,2% dotázaných. Odvolání pouze ministra obrany je tím správným krokem pro 1,9% respondentů.
Nejdůvěryhodnější ze tří vládních politických stran je pro 12,1% dotázaných TOP 09, kterou následují Věci veřejné (11,9%). Nejméně důvěryhodnou je pak ODS (9,9%).
Konání předčasných voleb považuje za východisko ze stávající politické situace 55,5% dotázaných.
Více na http://www.sanep.cz