Richard
» Novinky
SOCIÁLNÍ SYSTÉM V ČESKU POTŘEBUJE ZMĚNU!
Dnes je naprosto jasné, že je nutné postavit sociální systém tak, aby byl transparentní, efektivní a spravedlivý. Skeptici se domnívají, že jde o utopistickou ideu, že trh se sociálními službami je natolik deformovaný, kdy na jeho narovnání jedna generace nestačí. Bohužel hospodářská krize není jen přízrak, jenž se dotýká této oblasti ze všech nejvíce. Ministr Eduard Janota dokonce míní, že Řecko by se mělo stát varováním pro české politiky a dokonce vyslovil, že díky velkým dluhům se můžeme ocitnout na pokraji bankrotu, i přestože padlo rozhodnutí, že se sníží mzdy ve veřejném sektoru, uvažuje se o zrušení předčasného odchodu do penze a o zvýšení věková hranice pro odchod do důchodu o dva roky. Miroslav Kalousek, místopředseda TOP 09 dokonce tvrdí, že některé politiky ze sna nic neprobudí, ani stav v Řecku.
Zástupkyně ombudsmana Jitka Seidlová poukazuje na netransparentní a nesrozumitelný sociální systém. Na konferenci „Sociální vyloučení a chudoba“, které bylo pořádané na počátku února 2010 úřadem ombudsmana, se většina účastníků shodla na tom, že nejen občané nevědí, jaké sociální dávky mohou čerpat, aby chudobě předešli, ale potíže mají i samotní sociální pracovníci. Z konference vzešel závěr, že je nutné předat ministerstvu práce a sociálních věcí podněty, aby mohlo dojít k narovnání současného stavu. Jedním z diskutovaných problémů byla dělení agend mezi různé instituce, což vede k nepřehlednosti nejen systému, ale k samotnému vyplácení dávek. Slovo centralizace společnost spíše vnímá jako strašáka, ale vyplácení dávek jedinou institucí by vedlo ke zprůhlednění, avšak tento záměr nikdy neprošel a není ani vůle, aby byl podporován. Přichází tedy řešení číslo dvě, které by sice nebylo plnohodnotné, ale rozhodně by částečně přispělo k řešení a tím je vzájemná komunikace jednotlivých institucí a jejich užší spolupráce. Tento proces by mohl vést ke zjednodušení poskytování sociálních dávek (i služeb) ve smyslu jednoduššího systému. Mohlo by tedy dojít ke snížení počtu druhů dávek a zjednodušení agendy a procesu. Občan má nárok na informace, které musí být srozumitelné jemu, ale i samotných úředníkům. Že to není jednoduché víme.
Ve Velké Británii je systém jednotlivých institucí, které poskytují sociální dávky, veden prostřednictvím komunikátora, který je v přímém kontaktu s žadateli (i potencionálními), kteří bojují s nepřehledností v sociálním systému. Výtěžnost těchto pracovníků je vysoce ceněna. V našem prostředí tuto roli plní odborné sociální poradenství (pozn.: sociální služba dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách), ale prozatím není takto chápáno ani plně využíváno. Jistě by stálo za úvahu tento institut více profesionalizovat, avšak také redukovat a postavit do „první linie“. Toto však není zcela možné, neboť hned na počátku se stala chyba, k dnešnímu datu (12.2. 2010) je v ČR registrováno 701 poraden tohoto druhu, které vznikají pouze na základě žádosti o registraci sociální služby dle příslušného zákona a splní-li žadatel veškeré náležitosti, je jeho žádost podstoupena správnímu řízení a musí být kladně vyřízena, i když vzniká nadbytečně. Naprosto absentuje legislativní půda, která by vyhodnocovala, zda je potřebná či ne. Systémová chyba, ke které došlo, obecně deformuje trh všech sociálních dávek a sociálních služeb. Na počátku roku 2007, kdy vešel příslušný zákon o sociálních službách v platnost, přišla (po „ochranné lhůtě“ poskytovatelů sociálních služeb) vlna živelných podávání žádostí o registraci. Proces se dá hodnotit jako pouhý „abgreid“ vázané živnosti, takže je možné ji zrušit (odebrat) pouze v dikci příslušného zákona, tedy jen zákonem uvedenými způsoby. Je nezbytné přijmout takové opatření pro všechny typy sociálních služeb, které by jejich počet regulovalo, například udělením licence obsluhovat určitou lokalitu či počet obyvatel, což by vedlo k soutěži na tomto specifickém trhu, k vyšší profesionalizaci, ale především k úsporám.
–lz-