Judita
» Novinky
ODESLAT FORMULÁŘ PŘES INTERNET NĚKDY NEJDE, KOMISAŘ NEVYPSAL DATA
Praha 5. dubna (ČTK) - Některým lidem, kteří chtěli poslat při sčítání lidu vyplněný formulář přes internet, se to nedaří. Sčítací komisaři jim totiž do archů nevypsali technická data, bez nichž odeslání přes počítač není možné. To člověk zjistí ale až v momentě, kdy všechny svoje údaje zadal a snažil se dokončený sčítací list poslat.
Mluvčí sčítání Ondřej Kubala dnes ČTK řekl, že komisaři museli hlavičku vyplnit. Pokud to přesto neudělali, mohou lidé potřebná data najít na webu sčítání.
"Od začátku jsem plánoval, že formulář vyplním přes internet. To jsem také udělal, ale nebylo mi to k ničemu. Kolonky, které jsou označeny nápisem 'vyplňuje sčítací komisař', totiž sčítací komisař až na číslo bytu a PSČ nevyplnil. A elektronický formulář bez jeho informací nebylo možné odeslat," řekl Jiří z Prahy 7.
Dodal, že si formulář musel navíc vyzvednout na poště, protože na komisaře ve stanoveném termínu doma čekal marně. "Paní za přepážkou na poště po mně nechtěla žádné údaje ani doklad. Zajímalo ji pouze číslo bytu. Doufám, že příští sčítání lidu buď vůbec nebude, nebo ho bude provádět někdo kompetentnější, než jsou pracovníci České pošty," poznamenal Jiří.
Problém s odesláním formuláře přes internet měli i mnozí další. Také jim do nepředtištěného či nepředepsaného formuláře sčítací komisaři doma či pracovníci na poště zapsali jen číslo bytu. Někteří z nich ale měli štěstí, že dostali také bytový sčítací list, který byl už předtištěný. Mohli tak údaje, které měl komisař vyplnit, opsat z druhého archu.
"Každý sčítací komisař České pošty měl za úkol vyplnit u nepředtištěných formulářů ručně celou hlavičku formuláře. Pokud by tak v některém výjimečném případě neučinil, připravili jsme pro tyto situace na internetu návod," řekl mluvčí Kubala. Podle něj se dá popis kroků a údaje najít přímo na webu sčítání.
Potřeba je třeba číslo bytu. Pokud někdo bydlí v domku s jedním bytem, zapíše jedničku. V hlavičce je i kód IDOB. Když není možné ho opsat z formuláře bytového, mělo by políčko zůstat prázdné. Arch je i tak prý možné odeslat. Číslo domu tvoří šest číslic. První z nich ukazuje, zda je to číslo popisné, orientační či jiné. Druhá až šestá cifra pak představuje vlastní číslo domu. Nejčastěji to bývá popisné, které se doplní nulami. Pokud komisař nevyplnil pořadové číslo budovy, má se dopsat jednička. Kód okresu se zapíše prý automaticky, pokud člověk zvolí v nabízeném seznamu příslušný okres. Když chybí na formuláři i sčítací obvod, zapíše se do kolonky nula. Zbývá případně doplnit ještě adresu.
Někteří lidé si stěžují i na stahování formulářů na počítači. "Přihlašování mi trvalo přesně 15 minut, než jsem se propracovala k formuláři," říká Naďa z Prahy. Musela si totiž nainstalovat příslušný systém. Vyplňování pak trvá necelou půlhodinu.
ČTK